Ustvarjalna vinjasa joga


Vinjasa flow joga odseva nenehno interakcijo človeka in toka življenja. Združuje človekovo notranjo naravo, izkušnje in modrost s spremenljivostjo ter nepredvidljivostjo toka življenja. Ko v vlogi praktikanta ali učitelja joge začutite klic, da ne želite več slediti ustaljenim zaporedjem jogijskih položajev, in pod pogojem, da razumete temelje, na katerih je praksa vinjasa joge osnovana, ste pripravljeni, da se podate v čudoviti svet ustvarjanja izvirnih navezav položajev za uporabo v svoji osebni praksi joge ali na programih, ki jih vodite.

Kaj je vinjasa flow joga?

Ime odraža njeno bistvo. Beseda vinyasa izhaja iz sanskrtskih besed vi, kar pomeni na poseben način, in nyasa, kar pomeni postaviti. Izraz flow izhaja iz angleške besede tok. Vinjasa flow joga označuje prakso, v kateri se jogijski položaji navezujejo z določenim ciljem ali na določeno temo. Gre za zaporedje asan, kjer zavestno združujemo telo, dih in um v enoten tok v prostoru in času.

Osnova vinjasa flow joge je aštanga vinjasa joga. V aštangi so asane povezane v zaporedje, ki ga določa tradicija. Zaporedje asan se v zgradbi prakse ne spreminja. Pri vinjasa flow jogi se asane prav tako povezujejo z vezmi – vinjasami, vendar se zaporedje asan na posamezni praksi spreminja ter prilagaja cilju in temi prakse.Praktikant se premika iz enega položaja v drugega v ritmu grlenega diha (udžaji pranajama), pri čemer lahko izbrane položaje zadrži, a ne prekinja ritma dihanja. Posebnost vinjasa flow joge je vinjasa krama, razpon ponujenih zahtevnosti asan, ki ustvarjajo zaporedje z upoštevanjem razlik v sposobnostih praktikantov. Namen je pomagati praktikantu, da pri izvedbi upošteva svoje posebnosti in napreduje zavestno od osnovnih do zahtevnejših asan.

V vinjasa flow jogi:

  • asane gladko in harmonično prehajajo ena v drugo, vsak gib je usklajen z vdihom ali izdihom,
  • osredotočenost na dih predstavlja izziv za nemirni um (namen je, da um med prakso postane bolj prilagodljiv in mirnejši),
  • asane dihajo in pulzirajo, kar nam omogoča, da jih dejansko živimo,
  • je pozornost posvečena natančnim nastavitvam in prilagoditvam v asanah, ko učitelj ponudi različice položajev za začetnike in naprednejše praktikante brez, da bi prekinil tekočnost prakse,
  • narava udžaji diha, usklajena z aktivnim gibanjem, ustvarja notranji ogenj, kar zviša telesno temperaturo, pospeši krvni obtok in vzpodbudi potenje. Na tak način se telo čisti toksinov, zmanjša se tveganje za poškodbe, mišice postanejo čvrstejše, telo pa močnejše in vzdržljivejše.

Zavestno dihanje, tekoči gibi, kombinacija mišične napetosti in sprostitve ter osredotočenost uma ustvarjajo občutek dinamične meditacije, ki spominja na čudovit ples. Ta ples telesu prinaša zdravje in lepoto, umu pa mir. Izboljšata se fleksibilnost telesa ter uma – odprtost do novega v življenju in stabilno psihološko čustveno ravnovesje.

Ustvarjalnost

Vinjasa flow joga učitelju omogoča ustvarjalen pristop pri sestavljanju zaporedja asan in pri izbiri različnih tem, na katerih zasnuje svoj program. Ravno svoboda in dinamika delata vinjasa flow jogo eno najbolj privlačnih zvrsti joge danes. Učitelj s sestavo programa izraža svojo filozofijo, znanje in življenjske izkušnje.

Lahko bi rekli, da je pri vinjasa flow jogi vsak svoj umetnik, saj lahko ustvarja in oblikuje prakso po meri. Pogosto jo dojemamo kot svoboden tok, kjer se asane razvrstijo v zaporedje, ki spominja na koreografijo. Ta koreografija je lahko organska ter izpolnjujoča, lahko pa je tudi nestabilna in nesmiselna. Neomejena svoboda namreč prinaša tveganje. Lahko pride do napačnih navodil, neučinkovitih navezav ali verjetnosti poškodb. Jasno je, da gradnja vinjase temelji na določenih načelih, in le pravi mojstri lahko sestavijo tok, katerega učinek občutimo ne le na telesni, temveč tudi na bolj subtilnih ravneh.

Ko vinjasa flow joge ne obravnavate zgolj kot niz pripravljenih shem in orodij, temveč kot poseben izraz ustvarjalnosti, lahko tako praktikanti joge kot učitelji joge, nenehno rastete. Proces lahko zasnujete v smeri raziskovanja samega sebe, lahko pa znanje pridobivate pri priznanih učiteljih tega stila, ki so sestavo koreografij že izmojstrili in so pripravljeni izkušnje predati naprej.

V vinjasa flow jogi se pogosto uporablja koncept pratikrijasane, kar pomeni nasprotni položaj ali princip razbremenitve, izravnave, nevtralizacije. Po zahtevnem položaju, ki močno vpliva na določen telesni segment, je priporočljivo izvesti enostavnejši položaj, ki ima na ta segment nasproten učinek. Z vidika vpliva na mišice se to izraža kot ustvarjanje nasprotja med napetostjo/krčenjem in sprostitvijo/raztezanjem. Po položaju, ki na primer napne izbrano mišico, je priporočljivo zavzeti položaj, s katerim se napetost v mišici sprosti ali se mišica raztegne. Za to je potrebno razumevanje, katera mišična skupina je v posameznem položaju aktivna in kakšen učinek ima ta položaj na telo. Kadar izvajamo položaje za povečevanje gibljivosti v posameznem sklepu, je pomembno vključiti tudi položaje, ki razvijajo moč mišičnih skupin okrog sklepa.

Kako ustvariti ustvarjalna zaporedja v stilu vinjasa flow joge?

Idejo postaviti na poseben način je mogoče uresničiti na več načinov:

  • nastavljanje v položaje ter prehajanje med njimi z zavedanjem, kako se telo premika,
  • zavestno povezovanje dihanja, telesa in uma v enotočkovno osredotočenost,
  • zavedanje v kakšnem notranjem stanju začnete prakso na podlogi, postavitev namere, osredotočenost nanjo med celotno prakso in opazovanje, kakšno je počutje po praksi,
  • pozornost na to, kako prakso doživljate – kako dihate in se gibate, kaj občutite in opazujete ter koliko ste prisotni v trenutku,
  • dojemanje sebe na bolj intuitiven način,
  • energijska izraznost.

Vsako prakso je mogoče zasnovati na določeno temo in ji dati poseben pomen – osvetlite lahko izbrani fizični/fiziološki vidik, psihično-čustveni vidik oziroma kombinacijo vseh. V tem se skriva moč vaše kreativnosti in fokusa, ki ga želite izpostaviti, najsi gre za vašo lastno prakso ali prakso, ki jo ustvarite za skupino praktikantov. Načrtovanje programa ni kaos ločenih praks, temveč ustvarjalni tok, ki ga strukturirate v povezano celoto. Prakse so zasnovane za dosego ciljev, ki jih določite. Program sestavite šele, ko izberete cilje. Cilje pa lahko dosežete na več načinov.

Ideje za ustvarjanje praks, ki izpolnjujejo izbrane cilje

1. Osrednja asana

Izberete lahko eno asano, ki predstavlja vrhunec prakse. Na primer urdhva dhanurasana (položaj mosta). Ta pristop omogoča ustvarjalno sestavljanje zaporedja s pripravljalnimi položaji in njihovimi navezavami, ki praktikante postopno privedejo do izvedbe osrednjega položaja. To popestri program in praktikante spoznava z različnimi zahtevnejšimi položaji.

Video: Zaporedje vinjasa flow asan za moč in raztezanje spodnjega dela telesa ter nežno odpiranje prsnega koša z namenom priprave na poglobljene zaklone.

2. Praksa s pozornostjo na posameznem predelu telesa, izboljšanju gibalne sposobnosti,  pridobitvi veščine

Praksa s poudarkom na povečevanju gibljivosti v kolčnem sklepu, poglabljanje zasukov, izboljšanje ravnotežja, zavedanje dihanja, krepitev trebušnih mišic itd.

VIDEO: Uvodna ogrevalna vinjasa

Uvodna ogrevalna vinjasa flow s poudarkom na razgibanju in raztezanju medenice ter hrbtenice.

VIDEO: Vinjasa – Mobilnost kolčnega in gibljivost ramenskega predela

Zaporedje osnovnih asan vinjasa flow s podarkom na mobilnosti kolčnega in gibljivosti ramenskega predela.

3. Tema prakse

V prakso asan in ostalih jogijskih orodij lahko vnesete določen telesni, čustveni, energijski ali psihološki vidik, na primer:

  • občutek stabilnosti (povezava z zemljo): izvajanje stoječih asan, pri čemer praktikante nenehno spodbujate k občutku stabilnosti in povezavi s podlago, s pozornostjo na stopalih ter prizemljenosti,
  • osredotočenost na tok dihanja: ustvarite dinamičen tok asan, kjer se vsak vdih in izdih lahkotno prepletata v ravnovesju,
  • izražanje hvaležnosti,
  • lahkotno premagovanje življenjskih izzivov,
  • zakloni: odprto srce, odprtost za novo,
  • zasuki: spuščanje vsega nepotrebnega,
  • predkloni: mirnost in povezanost s sabo,
  • znanje o čakrah in energijskih vidikih: na primer prebujanje manipura čakre (sončni pletež) – poudarek na krepitvi mišic trupa, dvigu ognja in aktivaciji volje; ali povezovanje s svadhisthana čakro (spolni pletež) – vzpodbujanje ustvarjalne energije – za večjo svobodo izražanja v položajih na joga podlogi,
  • jutranja praksa za pripravo na dan ali večerna praksa za sprostitev pred spanjem.

VIDEO: Vinjasa – Osredotočena pozornost

Koreografija vinjasa flow, ki vključuje celotno telo s ciljem razvoja osredotočene pozornosti, povezanosti z dihom ter stabilnosti telesa in uma v prehodih med asanami.

VIDEO: Vinjasa – Uravnovešanje občutij

Vinjasa flow zaporedje primerno za povezavo med stoječim in razteznim delom za uravnovešanje občutkov v hrbtenici in medenici.

Vinjasa joga kot pot samoraziskovanja

Eden najpomembnejših vidikov obvladovanja stila vinjasa flow joga je, da kot učitelj, ki že poučuje druge, in kot praktikant, ki se še vedno uči od izkušenejših, razvijate svoje mojstrstvo ter se predajate lastnemu ustvarjalnemu toku. S povezovanjem z intuicijo ter z rednim samopazovanjem in samoraziskovanjem na joga podlogi se bodo vaše sposobnosti nenehno izpopolnjevale. Opazujete lahko svoje spremenljivo psihofizično stanje, raziskujete posebnosti svojega telesa, na preizkušnjo postavljate svojo vzdržljivost in vztrajnost.

Vaša pot lahko vključuje učenje pri priznanih mojstrih, analizo vodenih praks drugih učiteljev joge, prenašanje teh izkušenj v lastno prakso in postopno vključevanje svoje izraznosti v poučevanje skupin. Pomagate si lahko s samorefleksijo, s povratnimi informacijami svojih učencev ter z izmenjavo izkušenj z drugimi učitelji joge. Vse to bo sčasoma pripeljalo do poglobitve in nadgraditve znanja.

Ključ do napredka je odgovor na vprašanje, kaj vas navdihuje. Za to bo potrebno smer potovanja obrniti navznoter.

Pri vašem raziskovanju vas lahko podpre naš program vinjasa flow joge. Skupaj potujemo od osnov do izvedbe zahtevnejših položajev in njihovih navezav.

Avtor: Natalia Deriabina pod mentorstvom Nataše Petavs in Dejana Žuna v sklopu učiteljskega tečaja joge

Vir fotografij: canva.com