Naravna nega kože


Koža je naš največji organ, ki tehta kar od 4 do 5 kg.

Koža pokriva celotno zunanjo površino telesa in varuje telo pred zunanjimi dejavniki, in sicer pred vdorom bakterij, virusov, UV-sevanjem ter kemikalijami. S pomočjo kože reguliramo telesno temperaturo, v koži se skladiščita voda in maščevje, skozi kožo se izločajo škodljive snovi, prav tako pa se na koži  odraža tudi veliko bolezenskih stanj. Koža ima torej veliko pomembnih funkcij, zato je bistveno, da zanjo primerno skrbimo. Najbolje za njo skrbimo tako, da sledimo smernicam za zdravo življenje (uravnotežena prehrana, dovolj vode in gibanja na svežem zraku, primerna količina spanja, zmanjšanje stresa). V nadaljevanju pa vam postrežemo z nasveti za zdravo kožo, s katerimi lahko še dodatno podprete zdravje svoje kože.

1. Čiščenje kože se začne s pilingom

Pred izvajanjem pilinga kožo najprej očistite z naravnimi trdimi mili ali geli naravnega izvora ter milo ali gel dobro sperite s toplo vodo. Izvajanje pilinga ima blagodejne učinke, kot so:

  • odstrani odmrle kožne celice in pripravi kožo, da je bolj dovzetna za olja, serume ali kreme, ki jih nanašamo po čiščenju kože,
  • dovoli svežim kožnim celicam, da pridejo na površje in zato se izboljša videz kože,
  • izboljša prekrvavitev, celice dobijo več kisika in tako se izboljša tudi polt.

Solni piling

Za solni piling potrebujemo:

– 2 dl olivnega olja,
– 200 g morske ali grenke soli,
– žlico nastrgane limonine lupinice in
– nekaj kapljic eteričnega olja grenivke.




Vse sestavine dobro zmešajte in nato piling shranite v steklen kozarec. Pilinge, ki jih naredite doma, hranite v hladilniku, saj tako dlje časa ohranijo teksturo. Priporočamo vam, da jih 30 min pred uporabo pustite stati na sobni temperaturi.

Piling uporabljajte med tuširanjem, in sicer tako, da z njim nekaj minut nežno masirajte kožo s počasnimi, krožnimi gibi.

Vsestranska soda bikarbona

Soda bikarbona je pripravek, ki vsebuje natrijev bikarbonat. Je alkalna ter razstruplja. Lahko jo dodate:

– v kopel (za celo telo ali samo za stopala),

– v šampon proti mastnim lasem,

– na suhe lase, kadar si nimate časa oprati las (nanesete samo na koren las pri lasišču, pustite nekaj minut in nato otrite z brisačo),

– pilingu za obraz in telo (naredite pasto v razmerju soda in voda 3:1, pasto s krožnimi gibi masirajte v obraz in nato sperite).

Glinena maska

Redna uporaba glinenih mask prinaša veliko pozitivnih učinkov za kožo. Glinene maske obnavljajo, imajo razstrupljevalen učinek in izboljšajo povrhnjico kože. Obenem pa imajo tudi učinek pilinga, saj odstranjujejo mrtve celice iz površinske plasti kože in spodbujajo cirkulacijo. Vendar do želenih učinkov pridemo le z redno in večkratno uporabo, to je vsaj 1-krat na mesec.

Za obrazno masko potrebujete eno žličko gline in malo vode (destilirana, živa voda).

Glino z leseno žlico zmešajte z vodo. Vodo in glino dodajajte po občutku – zmes naj ne bo preredka ali preveč tekoča, naj bo tako gosta, da je lahko namažete na obraz. Masko si lahko nanesete tudi na druge dele telesa (trebuh, roke, noge …), kjer si oblogo za večji učinek lahko povijete s kuhinjsko (PVC) folijo.

2. Maske za sprostitev in hranjenje kože in uma

Po čiščenju s pilingom ali glineno masko ste odstranili odmrle celice, zato je vaša koža pripravljena, da se jo globinsko nahrani in navlaži. Za masko ali oblogo se ponavadi odločite takrat, ko imate malo več časa, saj je priporočljivo, da se po nanosu maske prepustite uživanju in se sprostite. Koža se bolj nahrani in navlaži, ko je telo v mirovanju.

Kokosova maska

Potrebujete:

  • kokosovo olje ali mast,
  • med.

Obe sestavni dobro zmešajte skupaj, da dobite gladko zmes, nato pa mešanico ohladite v hladilniku. Nanesite jo na obraz ter pustite delovati 15 minut, nato jo sperite. Kokosovo olje deluje protivnetno in izjemno vlažilno, med pa kožo nahrani in jo naredi nežno ter voljno.

Masaža z olji

Abjanga (ajurvedska masaža telesa) je ena od najstarejših poznanih masaž. Ugodno vpliva in krepi živčni, imunski in mišični sistem ter spodbuja detoksikacijo organizma, pomirja um in zmanjšuje stres. Osnovna olja se izbirajo na podlagi konstitucije vata, pitta in kapha ali trenutnega neravnovesja.





Preden pričnete z masažo, poskrbite, da je kopalnica ali prostor, kjer se boste masirali, primerno segret. Segrejete tudi olje. Najprej s krožnimi gibi zmasirajte glavo (če se želite izogniti pranju las, masažo glave preskočite), obraz in ušesa, nadaljujte z vratom in rameni. Sledi prsni koš z masažo v smeri urinega kazalca (v desno), prsi in trebuh. Nadaljujte z zadnjico in nogami ter nazadnje zmasirajte še stopala.

3. Zadnji korak pri negi kože je zaščita

Kožo lahko zaščitite s kremami, losjoni ali maslom, s katerimi ponavadi po čiščenju, tuširanju, sončenju in maskah (oblogah) namažete svoj obraz in telo. Zaščita s kremo je potrebna ravno zaradi časa in okolja, v katerem živimo, ker naša koža postane zaradi vseh dejavnikov (onesnažen zrak, zakajeni prostori, stres, prehrana, premalo gibanja) bolj suha, razdražena, rdeča, izgublja prožnost, hitreje se pokažejo znaki staranja – gubice, pokanje kapilar.

Za kremo za obraz se ponavadi odločimo glede na tip kože. Če ne vemo za katero bi se odločili, priporočamo obisk kozmetičarke, ki bo pregledala vašo kožo in vam svetovala prave izdelke glede na vaše trenutno stanje kože in ne samo na vaš tip kože.

Konec tedna privoščite sebi in svoji koži domače razvajanje

Verjetno si tako kompletne nege ne morete vzeti vsak dan, zato predlagamo, da si rezervirate čas zase vsaj enkrat na mesec, če vam čas dopušča, pa vsak konec tedna. Takrat ima večina ljudi priložnost, da se umiri, povzame in predela dogodke, ki so se zvrstili med tednom, in si s tem omogoči neke vrste zaključek, katarzo, očiščenje. Po tem boste pripravljeni na nove izzive v prihajajočem tednu.

Z razvajanjem sebe lahko začnete sami ali se pridružite našemu programu Regenerativna joga z zvočno kopeljo.

Avorica: Slađana Čolović / pod mentorstvom Nataše Petavs in Dejana Žune v sklopu učiteljskega tečaja joge

Vir fotografij: freepik.com